Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna  to zdolność dziecka do odczuwania i reagowania na informacje płynące z otoczenia i z własnego ciała. U większości dzieci proces integracji sensorycznej przebiega naturalnie od momentu urodzenia do ok. 10 roku życia dziecka. Jeśli jednak proces integracji sensorycznej nie przebiegnie prawidłowo we wczesnym okresie życia, dziecko może mieć trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Integracja sensoryczna odpowiada za naszą równowagę oraz koncentrację.

Głęboki ucisk przekazany dziecku przez kołdrę obciążeniową zapewnia nasycenie proprioceptorów dzięki czemu uzyskujemy tak zdumiewające rezultaty podczas jej używania.

Poprawia się koncentracja i koordynacja. Sen nabiera zupełnie nowego, głębokiego wymiaru; jego jakość jest dużo lepsza niż przed jej zastosowaniem.

Propriocepcja – kinestezja – czucie głębokie

PROPRIOCEPCJA to czucie głębokie.

Układ proprioceptywny jest fundamentem prawidłowej pracy mięśni oraz czucia własnego ciała. Sprawia, że właściwie reagujemy na bodźce płynące z otoczenia.

PROPRIOCEPTORY to receptory układu nerwowego zlokalizowane w obrębie mięśni, ścięgien i stawów.

Odbierane informacje są przekazywane do mózgu i odpowiadają za reakcję organizmu na pojawiający się bodziec; uruchamiają odruchy: napinają się lub rozluźniają.

Propriocepcja czyli kinestezja to zdolność organizmu do orientacji w obrębie własnego ciała.

Stymulacja czucia głębokiego przy pomocy kołdry obciążeniowej ma działanie uspokajające – zmniejsza pobudzenie układu nerwowego; ma kojący wpływ na zachowania hiperaktywne; zmniejsza nadwrażliwość dziecięcą na różnorodne bodźce zewnętrzne.

Stymulacja dotykowa jest bardzo ważna dla dzieci i ma ogromne znaczenie w ich rozwoju. Dziecko korzystające z kołdry obciążeniowej zaczyna akceptować kojący wpływ dotyku, rozwija naturalne mechanizmy empatii i zdecydowanie rzadziej przejawia pobudzenie i nadaktywność psychoruchową.

Jak idealnie dobrać kołdrę obciążeniową.

Podstawowym warunkiem, który bezwzględnie należy spełnić przed zastosowaniem kołdry obciążeniowej jest idealne dopasowanie jej do osoby, która będzie z niej korzystała.

Dzięki temu zarówno dzieci hiperaktywne jak i apatyczne  mogą zyskać na jakości swojego życia i funkcjonowania z najbliższymi.

Kołdra obciążeniowa jest fantastycznym narzędziem w zmaganiach z zaburzeniami integracji sensorycznej zarówno w przypadku nadmiernej  jak zbyt małej wrażliwości na bodźce. Jej efekty terapeutyczne można zauważyć niemal natychmiast – już od pierwszych dni jej stosowania.

Im dłużej korzystamy z kołdry obciążeniowej, tym efekty jej stosowania są bardziej zauważalne w sposobie zachowania dziecka, podczas codziennej aktywności oraz w trakcie drzemek i nocnego snu.

Bardzo duży procent rodziców zauważa efekty już po pierwszej nocy.

Przed zakupem należy zmierzyć oraz zważyć dziecko.

Nigdy nie należy kupować kołdry “na zapas”, ponieważ tylko idealnie dobrana kołdra obciążeniowa spełnia swoją funkcję terapeutyczną i  tylko po tak dobranej można się spodziewać spektakularnych efektów.

Jeśli dziecko przejawia duży stopień zaburzeń integracji sensorycznej, warto skorzystać z pomocy  terapeuty SI, który ma doświadczenie w stosowaniu takiej formy leczenia zaburzeń, ponieważ może okazać się w tym indywidualnym przypadku, że zalecenia będą inne niż u większości osób…

Jeśli kołderka ma służyć poprawie jakości snu dziecka lub dorosłego, czy też łagodzeniu hiperaktywności podczas nauki lub codziennych aktywności, zwykle stosuje się obciążenie w postaci 10-15% wagi ciała dziecka.

Jeśli chodzi o dobór długości kołdry to w przypadku dzieci stosuje się wyliczenie na podstawie wzrostu dziecka + ok. 20 cm.

U dorosłych nie ma już takiej potrzeby i szyjemy kołdry o długości odpowiadającej wzrostowi osoby, która będzie jej używała.

Nie należy dobierać wielkości kołdry do posiadanych w domu poszewek, wielkości łóżka, ani na tzw.”zapas”. Idealnie dobrana kołdra powinna spoczywać w jak największej części na osobie, która z niej korzysta, a nie na łóżku !!! Tylko wówczas możemy oczekiwać idealnych rezultatów!!!

Jeśli w jakikolwiek sposób dobranie właściwej kołdry jest dla Państwa kłopotliwe, proszę pisać lub dzwonić, chętnie rozwieję Państwa wszelkie wątpliwości na ten temat 🙂

 

 

Czy moje dziecko potrzebuje kołdry obciążeniowej ?

Dziecko z nadmierną wrażliwością na bodźce sensoryczne często jest rozdrażnione, płaczliwe, nerwowe i pobudzone emocjonalnie;  może reagować niepokojem na hałas lub jaskrawe światło. Nie lubi nosić przylegających ubrań, rajstop, koszulek, skarpetek, czapek…a metki wszyte w ubrania niemal zawsze je “drapią”, “gryzą” lub “bolą”…

Unika przytulania, dotykania, głaskania, na łaskotki często reaguje zdenerwowaniem, niechęcią lub płaczem.

Jest nadwrażliwe, niespokojnie śpi, bardzo często się budzi, jest wyjątkowo przeczulone na nawet najbardziej subtelne dźwięki i niemal każdy odgłos czy szept jest w stanie je obudzić.

 

Kołdra obciążeniowa jest fantastycznym narzędziem w zmaganiach z zaburzeniami integracji sensorycznej zarówno w przypadku nadmiernej jak i  zbyt małej wrażliwości na bodźce.

Stymuluje ona układ proprioceptywny odpowiadający za czucie głębokie.

Jej subtelny nacisk na ciało podczas snu reguluje układ proprioceptywny. Kołdra obciążeniowa masuje receptory umiejscowione w mięśniach i ścięgnach.

Doskonale zapewnia poczucie bezpieczeństwa zarówno dzieciom jak i dorosłym zmagającym się z nerwicami.

Otula sprawiając wrażenie przytulenia.

Działa uspokajająco i wyciszająco, redukuje napięcia oraz stres, niweluje lęki, relaksuje i zmniejsza pobudzenie u osób nadaktywnych.

Poprawia koncentrację i koordynację. Zapewnia głębszy sen i wypoczynek zupełnie innej jakości niż przed jej zastosowaniem.

Stosuje się ją przy zaburzonej wrażliwości na bodźce oraz nieprawidłowym poziomie aktywności ruchowej – zarówno hiperaktywności oraz przy zbyt niskiej aktywności ruchowej.

Kołdra obciążeniowa stymuluje dzieci hiperaktywne np. cierpiące na ADHD, ADD, Zespół Aspergera lub autyzm. Doskonale sprawdzą się także u osób cierpiących na depresję, bezsenność, nerwicę, lęki, zaburzenia koncentracji czy zespół stresu pourazowego…

Forma terapii polegającą na masażu uciskowym wykonywanym przez kołderkę obciążeniową zapewnia nasycenie układu proprioceptywnego czyli układu czucia głębokiego.

Dzięki niej zyskasz poczucie przytulenia, bliskości, bezpieczeństwa i ukojenia…